W jutrzejszej parszy przygotujemy się, aby w końcu otrzymać na Świętej Górze Synaj Dziesięć Przykazań.
Jest powiedziane, że przykazania zostały nam dane pod postacią dwóch tablic (sznei luchot habrit). Jak wiecie ze sztuki Żydowskiej, pierwsze pięć przykazań znajduje się na jednej, kolejne pięć, na drugiej tablicy. Ta pararelna struktura pierwszej i drugiej grupy nie ogranicza się tylko do formy ich przedstawienia, dotyczy również ich zawartości. Zwykło się mówić, że pierwsze pięć przykazań dotyczy naszej relacji z Bogiem, podczas gdy drugie mierzy się z kwestią relacji międzyludzkich.
Judaizm postrzega obie grupy jako bardzo ważne. I choć możemy debatować, która z nich jest ważniejsza – to w rzeczywistości nie uda nam się wcielić w życie jednej, bez przestrzegania zasad tej drugiej. Nie możesz powiedzieć, że kochasz Boga, podczas gdy gardzisz bliźnim. A kochając swojego bliźniego, miłujesz przecież stworzenie Boże. Gdy spojrzymy na kontekst otrzymania Dziesięciu Przykazań, również w nim zauważamy paralelną strukturę.
Pierwsze przykazanie mówi, aby miłować Boga. Pierwsze przykazanie drugiej połowy (znane również, jako przykazanie szóste) głosi, aby kochać swoich rodziców. Mamy kochać swoich rodzonych, ale również tych metafizycznych rodziców. Powinniśmy kochać naszych stwórców – zarówno tych fizycznych, jak i boskich. W pewnym stopniu, przykazania nie mają jednego, tego samego znaczenia.
Drugie przykazanie pierwszej części przestrzega, by nie czcić bożków. Drugie zaś z drugiej grupy (czyli siódme) mówi, aby nie zabijać. I znów, oddając cześć bożkom zabijamy koncept Boga. Zabijając ludzi negujemy boskość zawartą w nich. Widzimy więc, że każde kolejne przykazanie z pierwszej grupy jest powiązane z przykazaniem z drugiej.
Chciałbym Was zaprosić do przeczytania 20 rozdziału Księgi Szemot i próby odszukania powiązań pomiędzy pozostałymi przykazaniami (3 i 8, 4 i 9, 5 i 10).
Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami oraz spostrzeżeniami, bądź wątpliwościami.
Szabat szalom!
15.58 Zapalenie świec
17.45 Chewruta (z Krzysztofem Korzonkowskim)
18.30 Kabalat Szabat
Szabat
9.30 Szacharit
12.30 Sziur z Krzysztofem
17.14 Koniec szabatu
Comments Closed