RABIN TYSON:PARSZA WAJIKRA

Parsza Wajikra (Wajikra 1:1-5:26) zaczyna się interesującym zdaniem: „Gdy człowiek spośród was [będzie chciał] przybliżyć [z własnej woli] oddanie dla Boga” (W tłumaczeniu Tory PARDES nie jest używane słowo ‚ofiara’ a ‚oddanie’ – przyp. tłum.). To zdaje się być w porządku – musimy składać ofiarę z naszych zwierząt.

Średniowieczny francuski komentator uważa za nieco dziwne, że Tora mówi, że człowiek (hebr. ‚adam’) składa ofiarę. Wskazuje, że używanie słowa ‚adam” ma nam przypominać o ogrodzie Eden. Raszi cytuje midrasz (Wajikra Raba 2:7) mówiący o tym, że tak jak pierwszy Adam nie składał cudzych czy kradzionych ofiar, my również nie powinnyśmy. Możemy ofiarowywać jedynie to, co jest nasze.

Inni komentatorzy natomiast idą dalej i podkreślają inne znaczenie słowa ‚adam’. Odnosi się ono nie tylko do biblijnego Adama, ale oznacza też po prostu osobę w języku hebrajskim. Dziwnym wydaje się więc fakt, że na początku parszy jest mowa o osobie składającej ofiarę, nie zaś o Izraelicie składającym ofiarę. To może być każdy człowiek.

Oznacza to, że wszyscy jesteśmy mile widziani w domu Boga. Możesz, ale nie musisz być Żydem. W pewnych kwestiach to, jakiego jesteś wyznania, ma znaczenie, jednakże nikt nie musi zmieniać swojej religii. Tora chce mieć pewność, że wiemy o tym, i żeby mocno to podkreślić, pierwsza wspomniana w Wajikrze ofiara była złożona przez w żaden sposób niezdefiniowaną osobę, nie zaś przez kapłana czy (po prostu) Żyda. To mógł być kapłan albo Żyd, ale nie musiało tak wcale być. W Świątyni Jerozolimskiej odbywało się nawet całe święto (Sukot) poświęcone składaniu ofiar w imieniu nieżydowskich narodów świata.

Zdajemy sobie sprawę z różnic między ludźmi, narodowościami, religiami i kulturami. Ale Bóg akceptuje wszystkich, którzy pragną złożyć mu ofiarę. Raszi mówi, że dary powinny być nasze, nie kradzione. Każdy z nas może je złożyć bez względu na status społeczny czy historię swojego życia. Liczy się to, że dajemy coś od siebie.

Niech służący w bożych domach, jak i wszyscy ludzie pamiętają o tym. Każdy adam jest zaproszony do złożenia ofiary pozostając tym, kim jest.

Życzę wszystkim szabat szalom, święta pokoju!

Tyson Herberger

Comments Closed

Comments are closed. You will not be able to post a comment in this post.