Grudniowy „Chidusz”

Może dziwić nasza chanukija na okładce. Niekoszerna, świeczki nie znajdują się na tej samej wysokości. Szamasz, po hebrajsku pomocnik, czyli świeca, od której zapala się wszystkie pozostałe, zazwyczaj znajduje się nieco wyżej od innych, na nconan exiles ps4  מייבש כביסה פיילוט pd85cgl  מזוודות קשיחות קופון  red leather shirt  can you connect usb microphone to soubd card  ps4 lego dimensions update  mini balon adidas  ציפוי מגנטי לדלתות  אדידס מעצבים קטלוג  grüne zimmerpflanze große blätter  křesla halabala prodej  adidas pure boost white  ps4 lego dimensions update  sandisk ssd dashboard  křesla halabala prodej aszym świeczniku gdzieś się gubi. Nie wiadomo, kto pomaga, a kto otrzymuje pomoc. Dodatkowo świece są czerwone.

Świecznik nawiązuje do dramatycznych wydarzeń, jakich ostatnio doświadczamy. Próbujemy opisać w tym numerze nie tyle Chanukę, co rzeczywistość, w jakiej w tym roku ją przeżywamy.

chanuka-hanukkah-spalenie-kukly-zyda-na-wroclawskim-rynku-antysemityzm-nozownicy-w-izraelu-terroryzm-zamach-w-paryzu-kacki-bialystok-zydzi-mesjanscy-nawracanie-zydow-biblia-nowy-testament.jpg

Ostatnie miesiące w Izraelu to czas ataków palestyńskich nożowników, którzy, w tzw. powszechnym oporze przeciwko Izraelowi, zabijają przypadkowe osoby na ulicach. Opowiada o nich Yossi Kuperwasser, generał izraelskiego wywiadu wojskowego i były dyrektor generalny Ministerstwa Spraw Strategicznych.

Zamachy terrorystyczne w Paryżu pogrzebały nadzieje na spokój w Europie. Dr Pierre Weber z Uniwersytetu Szczecińskiego wyjaśnia, dlaczego Europa, żeby uratować swoje podstawowe wartości, będzie musiała część z nich zawiesić.

We Wrocławiu, na fali wystąpień po atakach w Paryżu, parę tygodni temu doszło do publicznego spalenia kukły Żyda na Rynku. Ciężko znaleźć odpowiednie słowa, aby opisać tę sytuację. Dlatego to, co chcemy podkreślić, to fakt, że niezależnie od tego,  kto i co miał na myśli, niezależnie od tego, kto jaki błąd popełnił, kto ma problemy psychiczne, a kto próbuje prowokować,  ostatecznie płonie na wrocławskim Rynku Żyd.

Nasza chanukija płonie jednak jasnym, ciepłym światłem, nie przedstawiamy Wam pesymistycznej wizji świata. Dużo radości sprawiło otwarcie małej synagogi, która w ostatnim półroczu przeszła generalny remont. Poświęciliśmy również sporo miejsca na opis tego, na co warto zwrócić uwagę, oglądając tę piękną salę modlitw. Jej wyjątkowy, secesyjny sufit, przez lata ukryty pod warstwami białej farby, to nasz wrocławski cud chanukowy.

Ostatnio przypadła też pięćdziesiąta rocznica podpisania deklaracji Nostra Aetate. Z tej okazji poprosiliśmy księdza profesora Michała Czajkowskiego, aby wyjaśnił nam trudne fragmenty Nowego Testamentu, które często jawią się jako skrajnie antyżydowskie. Okazuje się, że da się odczytać chrześcijańskie teksty biblijne nie w antyżydowski sposób.

I dość ciekawa lekcja historii. Dr Agnieszka Jagodzińska z Zakładu Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego opowiada o swoim kilkuletnim projekcie badawczym poświęconym misjom nawracania Żydów na chrześcijaństwo.

Ale to nie wszystko. Rozmawiamy też z Kurdem, który przemierzał pieszo Europę. Jak zwykle sięgamy po nowości wydawnicze w Polsce i kawałek literatury izraelskiej. Przyjemnej lektury!

Comments Closed

Comments are closed. You will not be able to post a comment in this post.