Parsza Wajikra (Wajikra 1:1-5:26) zaczyna się interesującym zdaniem: „Gdy człowiek spośród was [będzie chciał] przybliżyć [z własnej woli] oddanie dla Boga” (W tłumaczeniu Tory PARDES nie jest używane słowo ‚ofiara’ a ‚oddanie’ – przyp. tłum.). To zdaje się być w porządku – musimy składać ofiarę z naszych zwierząt.
Średniowieczny francuski komentator uważa za nieco dziwne, że Tora mówi, że człowiek (hebr. ‚adam’) składa ofiarę. Wskazuje, że używanie słowa ‚adam” ma nam przypominać o ogrodzie Eden. Raszi cytuje midrasz (Wajikra Raba 2:7) mówiący o tym, że tak jak pierwszy Adam nie składał cudzych czy kradzionych ofiar, my również nie powinnyśmy. Możemy ofiarowywać jedynie to, co jest nasze.
Inni komentatorzy natomiast idą dalej i podkreślają inne znaczenie słowa ‚adam’. Odnosi się ono nie tylko do biblijnego Adama, ale oznacza też po prostu osobę w języku hebrajskim. Dziwnym wydaje się więc fakt, że na początku parszy jest mowa o osobie składającej ofiarę, nie zaś o Izraelicie składającym ofiarę. To może być każdy człowiek.
Oznacza to, że wszyscy jesteśmy mile widziani w domu Boga. Możesz, ale nie musisz być Żydem. W pewnych kwestiach to, jakiego jesteś wyznania, ma znaczenie, jednakże nikt nie musi zmieniać swojej religii. Tora chce mieć pewność, że wiemy o tym, i żeby mocno to podkreślić, pierwsza wspomniana w Wajikrze ofiara była złożona przez w żaden sposób niezdefiniowaną osobę, nie zaś przez kapłana czy (po prostu) Żyda. To mógł być kapłan albo Żyd, ale nie musiało tak wcale być. W Świątyni Jerozolimskiej odbywało się nawet całe święto (Sukot) poświęcone składaniu ofiar w imieniu nieżydowskich narodów świata.
Zdajemy sobie sprawę z różnic między ludźmi, narodowościami, religiami i kulturami. Ale Bóg akceptuje wszystkich, którzy pragną złożyć mu ofiarę. Raszi mówi, że dary powinny być nasze, nie kradzione. Każdy z nas może je złożyć bez względu na status społeczny czy historię swojego życia. Liczy się to, że dajemy coś od siebie.
Niech służący w bożych domach, jak i wszyscy ludzie pamiętają o tym. Każdy adam jest zaproszony do złożenia ofiary pozostając tym, kim jest.
Życzę wszystkim szabat szalom, święta pokoju!
Tyson Herberger
Comments Closed